Çocuklarda Solaklık

çocuklarda solaklık

Tüm çocuklar sol ellerini de sağ elleri kadar iyi kullanırlar. Vücudun her iki tarafıyla da aynı hareketleri yapar, zamanla beceri kazanırlar. Bu nedenle "cici el"den söz etmek için çok erken davranmak doğru değildir. Çocukların doğal, sinirsel gelişimlerini bozmamak gerekir. Zamanla bir taraf daha çok gelişecek, çocuk kendiliğinden o elini kullanmaya başlayacaktır. Sağ elini kullanan çocuk, sol elini kullanandan ne daha farklı, ne de daha üstündür. Amerika'da bazı aletler özel olarak solaklar için yapılmıştır. Yapılan istatistiklere göre Amerikalıların % 36'sı solaktır.

Solak Çocuk, Yazı ve Adaptasyon

Bırakın çocuğunuz iki elini de özgürce kullansın. Ama bir eli ustalık kazandıktan sonra, onu kesinlikle öbür eliyle yazmaya zorlamayın. Bu onun geleceğini çok kötü etkileyecektir. Sosyal adaptasyona gelince, solaklar da, çok önemli olmamakla beraber, el sıkışırken pekâlâ sağ ellerini kullanabilirler. Çocuk da sosyal bir varlıktır. Bazı dar görüşlü kişilerin eleştirilerine hedef olmaması için, ona sadece "Selam" gibi konularda sağ elini kullanması öğretilebilir

Yan organlar

Solaklık, ayak, göz, hatta kulak gibi yan organlar için de söz konusu olabilir. Bir çocuğun sol eli, sol kulağı gelişmiş olabilir ama örneğin sağ gözü daha kuvvetlidir. Genellikle sol elleri ve sağ gözleri gelişen çocuklarda bu durum 8-9 yaşlarında kendiliğinden düzelir.

Sonuç

Gerçek bir solak, kesinlikle sağ elle yazmaya zorlanmamalıdır. Çünkü bu durum onun sinir sistemiyle ilgilidir. Aksi halde hareket ve anlatım bozukluklarına neden olunur. Çocukta önemli ruhsal bozukluklar, kekemelik görülebilir. Uzmanlar, çocuğun sağ gözünün geliştiğini söylüyorsa, sağ elini kullanmasına çalışabilirsiniz. Çocuğunuz gerçekten solaksa, endişelenmeyin. Sol ayak ve ellerini kullanarak üstün başarılar kazanan tenisçi ve futbolcuları düşünün.

01 / Ağu / 2018

Yorum Yazınız