Duvar kağıdı seçerken nelere dikkat etmeliyiz?

duvar kağıdı alırken nelere dikkat etmeliyiz.

Evimizi dekore etmek istiyor ve duvarlarımız için duvar kağıdı kullanmayı tercih ediyorsak çok iyi düşünmeliyiz. Duvar kağıtları modellerine baktığımızda o kadar çok çeşitle karşılaşırız ki karar vermek bir o kadar zorlaşır.

Üç boyutlular, canlı renkler, desenler ve resimler insanın kafasını karıştırır.

Duvar kağıdı seçerken nelere dikkat etmeliyiz?

Duvar kağıdı seçerken öncelikle nasıl bir mekan istediğimize karar vermek gerekir. Öncelikle iş yeri ve ya evimizde sade, zarif bir atmosfer mi istiyoruz, yoksa canlı renklerle sıcak bir ortam mı tercih ediyoruz belirlemek gerekir.

İlk aşamada buna karar verdikten sonra mekan içindeki mobilyalarla ve yer döşemesiyle uyumlu renkler seçmek de oldukça önemlidir. Duvar kağıdındaki desenlerin boyutları da döşenecek duvarın boyutlarıyla uygun ölçülerde olmalıdır.

Mesela sık pencerelerle bölünmüş bir duvarda iri desenli bir duvar kağıdı seçmek desenin sık bölünmesiyle belli olmamasına neden olur. Bu tarz duvarlara daha sade ve küçük desenli duvar kağıtları seçmek doğru olur. Ayrıca mekanın içinde çok fazla eşya varsa çok renkli ve karışık desenli duvar kağıtları gözü fazla yoracağından tercih edilmemelidir.

Üç boyutlu, karışık ve çok renkli desenler daha çok sakin ortamlarda eşyanın olmadığı ve ya önüne tek renk bir tek eşyanın konulacağı bir duvarda tercih edilmeli. Ya da bir şöminenin etrafı ve ya bir kolon gibi ayrıntılarda mekana tarz katması için kullanılabilir.

Geniş ve aydınlık alanlarda koyu renkler tercih edilebilir. Ama küçük ve fazla ışık almayan mekanlarda mutlaka açık renkler tercih edilmelidir.

25 / Tem / 2018

Yorum Yazınız