Gulf Stream Sıcak Su Akıntısı

Gulf stream Atlas Okyanusu’nun kuzeyindeki sıcak su akıntısı. Körfez akıntısı diye de anılır. Kuzey Amerika’daki Florida yarımadası ile Küba adası arasında, Meksika Körfezinden gelen Florida ile Büyük Antiller boyunca gelen akıntının birleşmesinden doğar.

Ponce de Leon tarafından 1513’de keşfedilmiştir. Kuzey Amerika kıyıları boyunca kuzeydoğuya doğru genişliyerek akar. Akıntının genişliği Hatteras Burnu açıklarında 400-500 km’yi bulur.Derinliği yer yer 1.000 m, sıcaklığı 25° - 27°C’dir. Hızı ise saatte 1 - 6 km arasındadır. New York açıklarında doğuya yönelen akıntı bazı kollara ayrılırsa da asil kütlesi İngiltere ve İskandinav kıyılarından geçerek Kuzey Buz Denizi’nde son bulur. Küçük bir kolu da Batı Avrupa kıyılarını yalar.

Akıntının geçtiği sahalar dünyanın başlıca balıkçılık bölgeleridir. Batı Avrupa ve İskandinav yarımadası kıyılarının iklimini de müspet yönde etkiler. Batı Avrupa kıyılarında kış mevsimi bu akıntının tesiriyle Kuzey Amerika'nın doğu kıyılarına nispetle daha ılık geçer. İskandinav yarımadasındaki limanlar ise buz tutmaz. Kuzey Kutup Dairesi içindeki Spitsberg Adaları ile Barents Denizi’nin Ocak ayındaki sıcaklığı bu akıntının tesiriyle, aynı enlemdeki Amerika ve Asya kıtalarının içlerinden 15°-20°C yüksektir.

09 / Tem / 2018