Halı Temizliğinin Önemi

halı temizliği

Halı temizliği evdeki diğer temizlikler gibi çok önemlidir. Özellikle çocuklu evlerde halılar çocukların oyun parkı görevini görür. Dışardan getirdiğimiz tozlar, yiyecek içecek kırıntıları, insan derisinden dökülen ölü deriler, halının üzerine ayakkabı ile basılması ve daha sayabileceğimiz bir çok sebepten dolayı maalesef ki halılarımız mikrop yuvası haline dönüşebiliyor.

Bu durum özellikle nefes darlığı astım ve bronşit hastaları için olumsuz sonuçlar doğuracaktır. Bu yüzden halı temizliğine önem vermeliyiz. Bir şey döküldüğünde hemen müdahale etmeli temizlemeliyiz. Düzenli olarak silip süpürmeliyiz. Ancak daha detaylı ve antialerjik temizlik için halı yıkamafirmalarına başvurmak gerekir. Unutmayalım ki sağlımızı riske atmaya değmez.

Elektrikli ve buharlı makineler ile her gün süpürülmelidir.  Ayrıca halı yıkamak için daha temiz ve sağlıklı olması açısında halı temizleme şampuanları kullanmak daha faydalı olacaktır.
Eve kesimlikle ayakkabı ile girmemelisiniz. Ayakkabınızın altının gün içinde tüm pisliği biriktirip eve taşıdığını unutmayın. Bu özellikle çocuklar için çok sağlıksız olacaktır.

Halınızda yemek lekesi ya da farklı bir leke varsa bunu basit bir yöntemle kısa sürede temizlemek mümkün. Yani halıyı komple yıkamanıza gerek yoktur.  Lekenin üzerine sıkacağınız traş köpüğünü 15 dk bekledikten sonra sirkeli su ile durulayın. Lekenin tamamen kaybolduğunu göreceksiniz.

Elektrik süpürgesinin kir ve lekeyi yok etmede yetersiz kaldığı durumlarda profesyonel kişilerce yardım istemek gerekir.
 

18 / Haz / 2018

Yorum Yazınız