Kadir Mısıroğlu Kimdir ?

kadir mısıroğlu

Tarihçi, hukukçu, yazar. 1933 Yılında Trabzon'un Akçaabat ilçesinde doğdu. liseyi Trabzon Lisesi'nde bitirdikten sonra Yüksek tahsilini İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde tamamladı.

Kadir Mısıroğlu Hukuk Fakültesini bitirmesine rağmen kendisini daha çok tarih araştırmalarına hasretti. 1964 Yılında yayınladığı Lozan Zafer mi? Hezimet mi? adlı eseri büyük akis uyandırdı.

Yazdığı eserlerde ve verdiği konferanslarda özellikle yakın tarih konusunda bize gerçek diye aktarılanlar hakkında alternatif çalışmalar ortaya koydu.

Kadir Mısıroğlu çalışmalarından dolayı askeri mahkemelerde yargılanıp bir süre Eskişehir askeri cezaevinde yattı. 1979'da hakkında açılan sayısız dava ve MSP MKYK üyesi olduğu için açılan davalar neticesinde yurt dışına çıkmak zorunda kaldı. Bu sırada Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığından da atıldı. 11 Yıl sonra çıkan af neticesi vatanına dönen Mısıroğlu çalışmalarına ara vermeden devam etti.

Günümüzde milyonlarca seveni ve takipçisi olan Üstad Kadir Mısıroğlu aynı zamanda ilerleyen yaşına rağmen eser neşretmeye devam ediyor. Aynı zamanda Üsküdar'da bulunan Osmanlılar İlim ve İrfan Vakfı'nda Cumartesi sohbetlerine devam ediyor.

Hayatı boyunca haksızlıklarla mücadele etmiş, İslam medeniyetini müdafaa etmiş, ecdat yadigarı Türkçemizi gerçek şekliyle kullanmaya gayret etmiş büyük bir İslam Münevveri olan Mısıroğlu aynı zamanda Türkiye'nin en cesur tarihçisi de olarak adlandırılmaktadır.

09 / Tem / 2018