Makaron nasıl yapılır?

makaron

Makaron sevimli ve bir o kadarda lezzetli küçük kurabiye benzeri tatlılardır. Makaron Fransa kökenli bir tatlıdır ve Fransa’nın cemiyetlerinin  özel davetlerinde kanepe olarak ikram edilir. Makaron, kıvamı tutturulamazsa güzel bir lezzet vermeyecektir. Bu anlamda makaron yapımı için derece ve tartı mutlaka kullanılmalıdır.

Makaron Yapılışı

120 gram toz şekerimizi ve 50 gram suyumuzu bir tencere içerisine koyuyoruz. Ocağımızı kısık ateş seviyesine getirerek yavaş yavaş karıştırarak kaynatıyoruz. Ocağın altını 5 dakika sonra açarak orta ateşte kaynatmaya devam ediyoruz. 112 dereceye kadar kaynayan şerbetimizin kapağını kapatarak beklemeye bırakıyoruz.

Tartımız yardımıyla tarttığımız 80 gram yumurta beyazını bir kap içerisine koyuyoruz ve mikser yardımıyla çırpıyoruz. Bir kaç damla gıda boyası ilave ederek çırpma işlemine devam ediyoruz. Kıvamına alarak içerisine koyduğumuz boyanın rengini almış yumurta akımızı bir kenara koyuyoruz.

Renkli Macoronlar..

125 gram bağdem tozu ve 125 gram pudra şekerini bir kap içinde karıştırıyoruz. Bu karışımı 4 part olacak şekilde tatlı bir renge ulaşmış yumurta akımızla  karıştıracağız. Malzemeyi alt üst ederek yavaş yavaş karıştırmaya özen gösteriniz. İsteğe bağlı olarak bir iki damla aramo koyabilirsiniz bu karışım içerisine.

Hamurumuz kulak memesi kıvamına geldikten sonra dikkatli bir şekilde sıkma torbasının içine alacağız. Sıkma torbasını ağzı dar bir kaba koyarak bu işlemi yaparsanız evin batmasına engel olursunuz.

Tabakta kalan karışımı yıkamıyoruz daha sonra tepsimizin zeminine koyarak makaronun yanmasını engelleyeceğiz. Sıkma poşetindeki karışımımıza hafif darbeler indirerek havasını boşaltıyoruz. Torbamızı bir kenara koyarak tepsimizi hazırlamaya koyuluyoruz. Tepsimizin üzerine yağlı kağıdı artan hamur ile tepsimize yapıştırıyoruz. Yağlı kağıdımız iyice yapışmadıysa tepsimize havalanacak ve yapmak istediğimiz makaron için harcamış olduğumuz bütün emek boşa gitmiş olacaktır.

Bu yüzden artan hamuru iyice tepsinin altına yayın ve yağlı kağıdı üzerine bastırarak yapıştırın. Sıkma torbamızı  tepsinin üzerine  yapıştırdığımız yağlı kağıdın üzerine makaronları yapmak üzere elimize alıyoruz.Bu noktada dikkat etmeniz gereken torbayı sıkı tutmaktır. Tepsiden 1 cm yukarıdan sıkmaya başlıyoruz ve uca doğru incelen, sivrilen ve biten daireler yapıyoruz. Makaronlarımızı çok fazla dip dibe yapmamalıyız ki pişince birb irlerine yapışmasın. Tepsiyi bir kaç kez sertçe tezgaha vurarak kurabiyeler içinde kalan havayı boşaltıyoruz daha sonra alt kısımdan tepsiye tekrar vurarak makaronların yayılmasını sağlıyoruz.

Vişneli macaron

Tepsimizi yaklaşık 40 dakika kuru ve havasız ortamda bekletiyoruz. Beklettiğimiz makaronları daha önceden ısıtmaya bıraktığımız  fırınımızda 125 derece altında 15 – 20 dakika aralığında pişiriyoruz. Makaronlarımızı fırından çıkardıktan sonra bir bıçak yardımıyla tek tek yağlı kağıdımızdan ayırıyoruz. Makaronlarımızın altında ufak bir yayılma varsa, makaronumuzu doğru bir şekilde yapabildik demektir.

Ortaları yumuşak kalmış olan makaronlarımızı isteğe bağlı olarak ganaj ile doldurabilirsiniz. Gül aromalı ganajımızı makaronun ortasına koyarak üstlerini diğer makaron parçaları ile kapatıyoruz. Servis edilmeden önce 1 saat bekleterek arasındaki dolgu malzemesinin dolmasını beklemelisiniz.

Makaron kurabiyelerini özel misafirleriniz, çocuklarınız için yaparak onları mutlu edebilirsiniz.

Dışarıda tane olarak oldukça yüksek sayılabilecek fiyatlara satılan bu makaronları sizler evinizde biraz dikkkat ederek kolayca yapabilirsiniz.

Oldukça hafif bir tatlı olan makaron düşük kalorisiyle kilo sorunu yaşayan kişiler içinde farklı ve lezzetli bir alternatif olarak ön plana çıkmaktadır. Türkiye’de bir çok kadın makaronlarını evde yaparak pastanelere rahatlıkla satabilmektedirler. Pastanelerin çok fazla bilmediği bir tat olduğundan dolayı satış konusunda her hangi bir sıkıntı çekmeyen kadınlarımıza güzel ve lezzetli bir ek iş fırsatı olduğunu söylersek sanırız ki yanılmayız.

25 / Tem / 2018

Yorum Yazınız