Yeşilay Haftası Konuşma Metni

İnsanlar içilen maddelere içecek demişler. Ama, bu içilen maddelerden bazılarına içki diyorlar. Hiçbir kimsenin ayrana içki, şaraba içecek dediği duyulmamıştır. Aksine her zaman ve her yerde su. ayran, şıra gibi sıvı maddelere içecek, şarap, rakı, gibi sıvı maddelere de içki denmiştir. O halde, içilen maddelerden insana yararlı olanlara içecek, zararlı olanlara içki diyebiliriz.

Alkol, narkotik bir maddedir. Yani insana uyku verir, uyuşturur, duyu organlarının gücünü kırar. Midede fazla kalmaz ve kısa zamanda, diğer besin maddelerinin sindirimde izlediği yolu izlemeden doğruca kana geçer, öncelikle sinir sistemi üzerinde etkisini gösterir.

Başlangıçta neşeli ve hareketli görünen kişi biraz sonra davranış, denge ve konuşma bozuklukları, daha sonra hatırlama, anlama ve dikkat bozuklukları gösterir.

İçki alışkanlık haline gelince, yukarıda saydığımız bozukluklar da insanda süreklilik göstermeye başlar. Sarhoşluk sonucu insanda görülen bu davranış bozuklukları insanın iş gücünü ve verimini azaltır, akli dengesinin bozulmasına yolaçar. Çok geçmeden insanın mide, kalb, karaciğer sinir sistemi ve diğer organlarının sağlığı bozulur. Onun için atalarımız «içki bütün kötülüklerin başıdır.» demişler.

İnsanlar arasındaki kavgaların, dövüşlerin, yeryüzündeki trafik kazalarının büyük çoğunluğu içkili iken olmaktadır. Onun için içkili iken otomobil kullanmak yasalarla da yasaklanmıştır.

İnsana zarar veren içkiler yalnız alkollü içkiler değildir. Sigara, eroin kokain, afyon gibi uyuşturucu maddeler de en az alkollü içkiler kadar zararlıdır. İçki kullanma, insanlarda çok kısa zamanda alışkanlık haline gelir. Bir defa alışkanlık haline geldikten sonra bırakılması zordur. Ancak, unutmayalım ki aklını ve iradesini kullanmasını bilenler ne böyle bir kötü alışkanlığa kendilerini kaptırırlar, ne de kaptırsalar bile onun esiri olurlar.

Her türlü içki insanın parasının boşa gitmesine sebep olmaktan başka, sağlığının bozulmasına da yol açar. Bu kadarla da kalmaz; sürekli olarak alkollü içkileri, eroin, kokain, afyon gibi uyuşturucu maddeleri kullananların çocukları bedenen zayıf, zekaca geri olurlar.

Uzun yıllardan beri içkinin zararlarını bilen insanlar, bu afetten korunmak için çeşitli çarelere başvurmuşlardır. Şüphesiz en etkili korunma yolu içki içmemektir.

Yurdumuzda 1920 yılında, içkinin zararlarını halka anlatmak ve içki içilmesini önlemek amacıyla «Hilal-i Ahzar» adında bir dernek kurulmuştur. Bu demeğin ilk Başkanı da Ord. Prof. Dr. Mazhar Osman’dır. Sonradan «Yeşil Ay» adını alan bu dernek, kuruluşundan bugüne halkımızın içki içmesini önlemek amacı ile büyük çabalar harcamıştır.

Bu derneğin olumlu çalışmalarından birisi de yurdumuzda Mart ajanın ilk haftasını «Yeşil Ay Haftası» olarak ilan etmesi ve 1-7 Mart tarihleri arasında bu çabasını yoğunlaştırmasıdır. Bizler de bu hafta içinde dernek çalışmalarına katılıyor, bu çalışmalarımızın insanlığa hizmet olduğuna inanıyoruz.

16 / Haz / 2018

Yorumlar (1)

 • anon
  Betül

  Teşekkür ederim bu konuşma metni çok lazımdı. Çok işime yaradı.

  Haz 30, 2018

Yorum Yazınız

Filtered HTML

 • Web sayfası ve e-posta adresleri otomatik olarak bağlantıya çevrilir.
 • İzin verilen HTML etiketleri: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
 • Satır ve paragraflar otomatik olarak bölünür.

Plain text

 • Hiç bir HTML etiketine izin verilmez
 • Web sayfası ve e-posta adresleri otomatik olarak bağlantıya çevrilir.
 • Satır ve paragraflar otomatik olarak bölünür.